BLAISE PASCAL (17. století)
- vášnivý matematik
dílo: Listy provinciálovi (u nás pod názvem Listy proti jezuitům), Myšlenky
1) SÁZKA
-formuloval svoji slavnou "sázku" o Bohu, který je dle něj skrytý od doby Adama a Evy a nechal nás v zaslepení, tudíž nejsme schopni vědět, zda Bůh je, nebo není: "Zvažte ztrátu a zisk, zvolíte-li lva (nebo pannu), že Bůh je. Vyhrajete-li, vyhrajete všechno, prohrajete-li, neprohrajete nic. Vsaďte tedy na to, že Bůh je, a neváhejte."
2) POSTOJ K RACIONALISMU
- jen slavý rozum dle Pascala neuzná, že mnoho věcí jej přesahuje
- lidský rozum si nemůže činit takové nároky, jako do něj vkládali racionalisté ("Srdce má důvody, o kterých rozum vůbec neví. Boha cítí srdce, a nikoli rozum.")
3) KLAM A PŘETVÁŘKA LIDÍ => VLASTNÍ A NEVLASTNÍ BYTÍ ČLOVĚKA
"Málokteré přátelství by přetrvalo, kdyby každý věděl, co o něm říká přítel v jeho nepřítomnosti, i když v té chvíli o něm mluví upřímně."
"Nenávidíme pravdu, i ty, kdo nám ji bez obalu říkají, a jsme rádi, klamou-li se lidé v náš prospěch. Chceme, aby v nás cítili někoho jiného, než kým skutečně jsme." Život ve vlastním bytí nám ke spokojenosti nestačí.
JAN AMOS KOMENSKÝ (16. - 17. století)
- osobnost 17. století, komeniologie = věda o J. A. K., náš nejvýznam. komeniolog = Jan Patočka
- hlavní dílo filosofické: Všeobecná porada o nápravě věcí lidských
- zakončil dlouhou větev Jednoty bratrské
studia: Přerov, Herborn, krátce theologie v Heidelbergu
- po porážce na Bílé hoře se nejprve skrývá ve vlasti, roku 1628 definitivně odchází do exilu, kde stráví 42 let života (Polsko, Švédsko, Německo, Nizozemí,…). Vyhnán katolickou protireformací!!!!!!
FILOSOFICKÉ MYŠLENÍ:
1. OBDOBÍ
- cílem vytvořit obrovskou (pansofickou) encyklopedii – chtěl zprostředkovat vlastnímu národu to, co mají všude jinde snadno přístupné
V tomto období jsou důležité útěšné (slouží k útěše) spisy, mezi které patří:
- Labyrint světa a ráj srdce (1623)
- Hlubina bezpečnosti – veškeré utrpení a násilí nastává, když nějaká bytost se vyšine ze svého středu: včela hyne bez medu, had bez jedu a také příčinou zbloudilosti člověka ve světě je vystoupení z jeho vlastního středu, k čemuž dochází pro lidskou samolibost, sebepřeceňování, egoismus – pro který má J.A.K. pojmenování samosvojnost. Naším středem, centrem jistoty je Bůh.
- První filosofie – předlohou opět Kusánský. Vychází z triady: JEDNO, PRAVDIVÉ, DOBRÉ – triadismus pak hraje v Komenského filosofii prvořadou roli.
2. OBDOBÍ
Komenského pansofie = vševěda, tedy úsilí o souhrn veškerého vědění přístupného člověku, které vyvede člověka ze zmatku.
Rysy pansofie: OMNES, OMNIA, OMNINO =VŠICHNI, VŠECHNO, VŠEMI ZPŮSOBY, v případě pansofie jde o VĚDĚNÍ VŠECH LIDÍ O VŠEM A VŠESTANNĚ (nejen teoreticky)
dílo ● Všeobecná porada… - pojednání o jednotlivých světech: 1. Svět možný, 2. Svět věčný, 3. Svět andělský, 4. Svět materiální, 5. Svět lidské dovednosti, 6. Svět mravní, 7. Svět duchovní, 8. Svět věčný
Panharmonie = také inspirace Kusánským - fascinován jednotou, harmonií
3. OBDOBÍ
výchova má vést k nápravě úplné, všeobecné, všeobsáhlé – tedy k všenápravě.
● Všenáprava je také částí díla Všeobecná porada…
Zdroje:
Tretera, I. Nástin dějin evropského myšlení. Od Tháleta k Rousseauovi. Praha: Paseka, 2002.
Störig, H. J. Malé dějiny filosofie. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 2000.